Dezynfekcja w gabinecie weterynaryjnym

Gośćmi gabinetów weterynaryjnych są nie tylko zdrowe zwierzaki lub pupile przybywające wraz ze swymi właścicielami po kolejną dawkę szczepionki czy karmę. Przez gabinet każdego dnia przewijają się zwierzęta chore, nierzadko po zabiegach chirurgicznych, czy też znalezione na ulicy. Dlatego, chcąc zabezpieczyć swoich pacjentów oraz personel, zachowanie czystości powinno się znajdować na szczycie listy priorytetów.

Jak dbać o czystość w gabinecie weterynaryjnym?

Każdy lekarz weterynarii zna ogólne standardy postępowania, które należy stosować w celu zabezpieczenia się przed chorobami i problemami odzwierzęcymi. Nie obce są mu też zasady postępowania minimalizujące ryzyko zakażenia wtórnego np. świeżej rany pooperacyjnej. Stąd zarówno na bieżąco, czyli po każdym przyjętym pacjencie, jak i na zakończenie dnia, odbywa się dezynfekcja. Wtedy gabinet weterynaryjny poddawany jest gruntownemu czyszczeniu za pomocą specjalnych preparatów i urządzeń. W odróżnieniu od czynności, jakie wykonuje się w innych miejscach, dezynfekcja weterynaryjna musi być przeprowadzona za pomocą specjalnych preparatów. Muszą być one nie tylko bezlitosne dla wszelkiego rodzaju grzybów, pleśni, drobnoustrojów czy pasożytów, ale jednocześnie nie mogą szkodzić zwierzakom! Co więcej, nie powinny też negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie personelu czy właścicieli czworonożnych pacjentów.

Sposoby usuwania nieproszonych gości w gabinecie weterynaryjnym

W standardzie wyposażenia każdego gabinetu weterynaryjnego powinien znajdować się przede wszystkim płyn do dezynfekcji weterynaryjnej. Część dostępnych dziś preparatów to środki, za których pomocą oczyścić można nie tylko stół weterynaryjny, ale też pole operacyjne czy ranę po zabiegu.

Na rynku znajdują się też środki do dezynfekcji weterynaryjnej w postaci kropel, proszków czy żelu. Zmiana stanu skupienia wpływa na możliwości zastosowania konkretnego specyfiku oraz czas, przez jaki utrzymywać się będzie na danej powierzchni.

Jeśli szukają Państwo sposobu na podniesienie bezpieczeństwa personelu lub zminimalizowaniu ryzyka, że przyniesione przez pacjenta żyjątka zalegną się w gabinecie, należy zwrócić uwagę na lampy bakteriobójcze. Zapewniają one ochronę mikrobiologiczną i są bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Profilaktycznie stosować ją można np. w poczekalni.

Jak często można używać środków do dezynfekcji?

Motyw częstotliwości z jaką należy przeprowadzać czynności dezynfekcyjne w gabinecie podejmowany jest dość często. Wiele zależy od tego, jakich preparatów i metod używa się w danym miejscu.

Jeśli stosują Państwo w gabinecie lampy bakteriobójcze UC-V, które mają silne działanie dezynfekcyjne, to czasem, w niektórych przypadkach, można ograniczyć prace porządkowe. W opracowaniu planu postępowania higienicznego, jaki sprawdzi się w gabinecie, pomoże Państwu dystrybutor sprzętu. Niemniej, nic nie stoi na przeszkodzie, by mimo stosowania lamp nie zmieniać swoich przyzwyczajeń higienicznych. Weterynaryjne środki dezynfekcyjne bowiem nie są groźne dla zwierząt. Jeśli tylko stosowane są w sposób zgodny z przeznaczeniem oraz według wytycznych producenta, z pewnością nie wywołają odczynów niepożądanych.

Przypominamy, że do większości odczynów niepożądanych i reakcji alergicznych dochodzi nie na terenie gabinetu, ale w domu pacjenta. Należy pamiętać, by uczulić właściciela czworonoga, aby ten nie podejmował działań, które w jego mniemaniu uzupełnią i przyśpieszą terapię!